Adres

Stolarska 2, 37-418 Krzeszów

Telefon

+48 881 710 839

godziny otwarcia

8:00 - 16:00

Jest wiele gatunków drewna. Liściaste, iglaste, twarde, miękkie, takie z uwidocznionymi słojami oraz takie bez usłojenia, tańsze no i drogie.

 

Zaczynając przygodę z obróbką drewna długo zastanawialiśmy się jaki rodzaj wybrać. Nie mając większego osobistego doświadczenia w pierwszej kolejności padło na drewno lipowe. Materiał ten jest wdzięczny w obróbce ręcznej jak również mechanicznej. Nie posiada dużej ilości sęków, jednakże jego faktura nie jest zbyt ciekawa, wręcz można by powiedzieć, że pospolicie nudna. Dlatego też przygoda z tym gatunkiem skończyła się tak samo szybko jak się zaczęła.

 

Po dokładniejszym przeszukaniu szopy znaleziona została całkiem spora ilość tarcicy jesionowej. Jak się okazało po wyrównaniu owych desek przy użyciu heblarki, naszym oczom ukazało się piękne, barwne jasno żółte na brzegu a zarazem ciemno brązowe w rdzeniu usłojenie. Właśnie od tego dnia nieprzerwanie pracujemny na tym gatunku drewna.

 

Jesion jest bardzo popularnym rodzajem drewna w całej europie. Dożywa blisko 300 lat a dzięki swojej twardości, nie ustępujące dębowi, wykorzystywane jest do produkcji podług, schodów, sprzętu sportowego, mebli oraz szczebli do drabin. My wykorzystujemy go głównie do wytwarzanie przepięknych i barwnych szyldów adresowych jak również szyldów reklamowych, płaskorzeźb, elementów wystroju i drewnianych dekoracji. Drewno jesionu przewarza ilościowo inne gatunki w naszej pracowni.

 

Podłogi wykonane z jesionu czarują bogatą paletą barw. Opalane drewno tego gatunku nabiera ciemnobrązowego kolorytu, dzięki czemu może konkurować z niektórymi egzotycznymi gatunkami.Michał Biernat